Valtuusto kuva

Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuustossa vaaleilla valitut luottamushenkilöt käyttävät kunnan ylintä päätösvaltaa. Kunnanvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Valtuuston esityslista ja pöytäkirjat julkaistaan nettisivuilla. Kunnanvaltuuston esityslistat ja pöytäkirjat ovat nähtävillä kunnan kotisivuilla ja hallinto- ja talousosastolla.

Kokoukset ovat julkisia ja ne pidetään pääsääntöisesti kunnantalon Kalevalasalissa noin kuusi kertaa vuodessa. Kokouksessa ovat läsnä kunnanjohtaja ja toimialajohtajat.

Kunnanvaltuuston yhteystiedot

Kunnanvaltuuston yhteystiedot

Hannu Hoskonen, pj. kansanedustaja Varpukuja 16 82900 Ilomantsi 050 511 3079 hannu.hoskonen@eduskunta.fi
Kari Hämäläinen, I vpj. liikunta-alueiden hoitaja Rauhankuja 14 82900 Ilomantsi 040 017 3312 kari.hamalainen@luottamus.ilomantsi.fi
Tanja Pesonen, II.vpj sosiaaliohjaaja tanja.pesonen@luottamus.ilomantsi.fi
Arto Haaranen maanviljelijä/yhdistelmäajoneuvonkuljettaja Pihlajakiventie 2 82915 Sonkaja 050 464 9835 arto.haaranen@luottamus.ilomantsi.fi
Arja Hassinen eläkeläinen Kauppatie 36 as 4 82900 Ilomantsi 050 013 0533 arja.hassinen@luottamus.ilomantsi.fi
Antti Hiltunen metsätalousinsinööri Majatie 18 82900 Ilomantsi 050 037 1192 antti.hiltunen@luottamus.ilomantsi.fi
Marika Hurskainen sosiaaliohjaaja 82900 Ilomantsi marika.hurskainen@luottamus.ilomantsi.fi
Antti Ikonen yrittäjä Yhtiöntie 9 A 7 82900 Ilomantsi 045 259 8112 antti.ikonen@luottamus.ilomantsi.fi
Risto Ikonen eläkeläinen Pistoniementie 12 82900 Ilomantsi 050 027 9777 risto.ikonen@luottamus.ilomantsi.fi
Riitta Kareinen seurakuntamestari Hakovaarantie 64 82915 Sonkaja 050 382 9063 riitta.kareinen@luottamus.ilomantsi.fi
Eila Piippo yrittäjä/eläkeläinen Siitarintie 14 81450 Huhus 040 029 5544 eila.piippo@luottamus.ilomantsi.fi
Sirpa Piipponen palvelukotivastaava 82900 Ilomantsi sirpa.piipponen@luottamus.ilomantsi.fi
Juha Ilmari Piitulainen yrittäjä Särkivaarantie 52 b 82830 Haukivaara 040 048 9247 juhailmari.piitulainen@luottamus.ilomantsi.fi
Tuula Pikkarainen seurakuntatyöntekijä 82900 Ilomantsi 040 728 3510 tuula.pikkarainen@luottamus.ilomantsi.fi
Ville Puhakka maatalousyrittäjä Liepalantie 20 81450 Huhus 045 130 3436 ville.puhakka@luottamus.ilomantsi.fi
Minna Purmonen lähihoitaja Hatuntie 189 c 82960 Lehtovaara 050 346 7398 minna.purmonen@luottamus.ilomantsi.fi
Mika Purmonen sähköjärjestelmätestaaja Pihlajatie 15 82900 Ilomantsi 050 411 2102 mika.purmonen@luottamus.ilomantsi.fi
Anna Puruskainen-Saarelainen terveydenhoitaja Sissipolku 27 82900 Ilomantsi 050 352 5305 anna.puruskainen-saarelainen@luottamus.ilomantsi.fi
Liisa Sorjonen asiakasvastaava/yrittäjä Ahmantie 5 82900 Ilomantsi 040 088 1181 liisa.sorjonen@luottamus.ilomantsi.fi
Tuula Turunen eläkeläinen Notkotie 5 82900 Ilomantsi 040 564 8171 tuula.turunen@luottamus.ilomantsi.fi
Tapio Tykkyläinen eläkeläinen Haravapurontie 22 82900 Ilomantsi 040 017 0841 tapio.tykkylainen@luottamus.ilomantsi.fi

Varavaltuutetut

Varavaltuutetut

Valtuustossa ei ole henkilökohtaisia varajäseniä, vaan varajäsenet tulevat sijaantulojärjestyksessä kokoukseen, mikäli jonkin puolueen jäsen on poissa.

Keskusta:

Heidi Hassinen

Hannu Urjanheimo

Minna Maksimainen

Lauri Jänis

Tanja Kiiski

Mervi Parviainen

Meri Viljamaa

Toivo Määttänen

Jukka Sorjonen

Ville Huuskonen


Sosiaalidemokraattinen Puolue:

Piia Kurvinen

Kari Turunen


Kristillisdemokraatit:

Irja Lehikoinen

Kari Niemi


Perussuomalaiset:

Olli Puhakka

Marko Jurvanen

Markku Torssonen


Vasemmistoliitto:

Juha Tapani Piitulainen

Elina Sorola