
Iloksi oppilaan
Aamu- ja iltapäivätoiminta Ilomantsissa
Aamu- ja iltapäivätoiminnalla tarkoitetaan perusopetuslain (19.12.2003/1136) 8 a luvun mukaista perusopetuksen oppilaille suunnattua ohjattua toimintaa, jonka järjestämisestä Ilomantsissa vastaa kunta.
Perusopetuslain mukainen koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminta on tarkoitettu 1. ja 2. vuosiluokan oppilaille sekä muiden vuosiluokkien erityisopetukseen otetuille tai siirretyille oppilaille.
Ilomantsissa esikoululaisten huoltajat voivat valita osallistuuko lapsi koulun jälkeen varhaiskasvatuslain mukaiseen päivähoitoon vai perusopetuslain mukaiseen aamu-ja iltapäivätoimintaan.
Aamu ja iltapäivätoiminnan lähtökohtana on turvallisen kasvuympäristön järjestäminen lapselle. Toiminnalla pyritään lapsen vapaa-ajan toiminnan ohjaamiseen ja yksinäisen sekä ohjaamattoman ajan vähentämiseen koulupäivän jälkeen. Aamu- ja iltapäivätoiminnalla pyritään tukemaan kokonaisvaltaisesti lapsen kasvua ja kehitystä niin vapaa-ajan toiminnan, kasvun ja kehityksen, koulunkäynnin ja oppimisen kuin myös sosiaalisen vahvistamisen ja varhaisen puuttumisen näkökulmista.
Iloksi oppilaan
Aamu- ja iltapäivätoimintaan hakeminen
Aamu- ja Iltapäivätoimintapaikkaa haetaan vuosittain sähköisesti Wilman kautta.
Aamu-ja iltapäivätoimintaa tarjotaan koulun aloituspäivästä alkaen viikon 22 perjantaihin saakka. Koulun kesäloman aikana järjestetään toimintaa Pogostan alakoululla 0-2 vuosiluokan oppilaille.
Esikouluikäisellä lapsella on oikeus päivähoitoon esikouluvuoden heinäkuun loppuun saakka. Esikoululaisille järjestetään hoitoa päiväkodissa tarpeen mukaan myös koulun lomien aikana.
Ilomantsin kunnassa aamu- ja iltapäivätoimintaa järjestetään Pogostan alakoululla.
Irtisanominen
Hakija voi halutessaan luopua aamu- ja iltapäivätoimintapaikasta kesken kauden. Irtisanominen tulee ilmoittaa kirjallisesti Willman kautta.


Iloksi oppilaan
Kesäajan toiminnan maksut
1.–19.6. ja 1.–11.8.2026
Maksu määräytyy hakulomakkeessa ilmoitetun tarpeen mukaan
- Toimintaan osallistuminen 1–9 pv/kk 64,00/kk
- Toimintaan osallistuminen vähintään 10 pv/kk 125,00/kk
- Mikäli lapsi ei käy toiminnassa ollenkaan, eikä toiminnan paikkaa
ole irtisanottu, laskutetaan 42,00/kk - Kertamaksu toimintaan osallistumisesta 11,00 €/pvä
- Esikoululaiset vapautetaan toiminnan maksusta
Aamu- ja iltapäivätoiminnan maksut
12.8.–21.12.2026
Maksu määräytyy hakulomakkeessa ilmoitetun tarpeen mukaan ja pysyy samana koko toimintakauden
- Toimintaan osallistuminen 1–9 pv/kk 64,00/kk
- Toimintaan osallistuminen vähintään 10 pv/kk 125,00/kk
- Mikäli lapsi ei käy toiminnassa ollenkaan, eikä toiminnan paikkaa ole irtisanottu, laskutetaan 42,00/kk
- Kertamaksu toimintaan osallistumisesta 11,00/pvä
- Esikoululaiset vapautetaan toiminnan maksusta
Yhteystiedot

Iloksi oppilaan
