Talousveden keittokehoitus
Ilomantsin vesihuoltolaitos tiedottaa: Verkostokorjaustöiden vuoksi talousvedelle on annettu varotoimenpiteenä keittokehotus.
Hanavesi tulee keittää vähintään viiden (5) minuutin ajan ennen käyttöä juomavetenä tai ruoanvalmistuksessa. Vettä voi käyttää normaalisti peseytymiseen, ja viemäriä voi käyttää tavanomaiseen tapaan. Keittokehotus on voimassa toistaiseksi, kunnes asiasta tiedotetaan toisin. Vesihuoltolaitos selvittää tilannetta yhdessä Pohjois-Karjalan ympäristöterveyden kanssa.
Varotoimenpiteenä annettuun talousveden keittokehotukseen liittyvää ajantasaista tietoa voi seurata Ilomantsin kunnan verkkosivuilta.
Vesihuollon häiriökartta löytyy osoitteesta: https://www.ilomantsi.fi/…/vesihu…/vesihuollon-hairiokartta/
Suosittelemme tarkistamaan tilanteen sieltä ennen veden käyttöä.
