Ilomantsin kunta ottaa vastuun manner-EU:n itäisimmästä retkeilyreitistä
Suomen Latu 28.1.2026, 09:10
Kun valtion rahat eivät riitä, Metsähallitus tarjoaa retkeilyreittien huoltoa kunnille. Myös paikallisten yhdistysten on tärkeää olla mukana keskusteluissa. Kuntien ja yhdistysten yhteistyöllä on mahdollista ylläpitää retkeilyrakenteet nykylaajuudessaan, sanoo Suomen Ladun va. toiminnanjohtaja Panu Könönen.
Ilomantsin kunta ottaa vastuun manner-EU:n itäisimpien retkeilyreittien huollosta Koitajoen alueella.
Tähän asti Metsähallitus on vastannut alueen neljän autiotuvan, kolmen laavun, kahden vetolossin, ulkohuussien sekä pitkospuiden huollosta. Vuoden 2026 alusta lähtien Metsähallitus vastaa vain autiotupien sekä niiden pihapiirissä sijaitsevien rakenteiden huollosta.
Uusi ratkaisu löytyi Metsähallituksen, Ilomantsin kunnan ja paikallisia matkailutoimijoita edustavan Ilomantsin Matkailuyhdistyksen kesken.
”Koitajoki melontareittinä sekä joen tuntumassa kulkevat Pirhun kierto ja Tapion Taival ovat poikkeuksellisen hienoja retkeilykohteita itärajan tuntumassa. Ne kuuluvat ilomantsilaisuuteen siinä missä vatruskat ja ortodoksisuus”, perustelee kunnanjohtaja Marjut Ahokas kunnan päätöstä vastata kohteista, jotka jäävät Metsähallituksen huollon ulkopuolelle.
Edessä rakenteiden uusiminen
Alueen polttopuu- ja jätehuollon vuosikustannus on ollut alle 10 000 euroa.
Taukopaikkarakenteiden, opasteiden, siltojen, pitkospuiden ja lossien uusiminen vaatisi Metsähallituksen arvion mukaan toimenpiteitä yli 200 000 euron edestä.
”Koitajoen retkeilymahdollisuuksissa on kyse arvokkaasta perinnöstä, jota hyödyntävät retkeilijät ja ulkoilijat eri puolilta Suomea. Haluamme ilman muuta pitää kiinni näistä palveluista. Hankerahoituksen saaminen on edellytys sille, että voimme ottaa korjausurakan valtiolta kunnan hoidettavaksi”, Ahokas sanoo.
Ulkoilun olosuhteiden tulee vastata kysyntään
Metsähallituksen joutuessa luopumaan retkeilykohteistaan toimii Ilomantsi hyvänä esimerkkinä muillekin alueille.
“Alueilla tulee käydä keskustelua, miten jatkossa pystytään ylläpitämään niitä retkeilykohteita, joista Metsähallitus joutuu luopumaan. Alueen yhdistysten on tärkeää olla mukana näissä keskusteluissa. Esimerkiksi Suomen Ladun jäsenyhdistyksissä on paljon osaamista retkeilyn olosuhteiden ylläpitämisestä”, toteaa Suomen Ladun va.toiminnanjohtaja Panu Könönen.
Luonnonvarakeskuksen tutkimuksen mukaan suomalaisesta aikuisväestöstä (15–80-vuotiaat) ulkoilee 96 prosenttia. Kaikkiaan suomalaisilla voidaan todeta olevan jopa miljardi ulkoilukertaa.
“Ulkoilun massiiviseen kysyntään on vastattava riittävillä ulkoilun olosuhteilla. Olisi toivottavaa, että valtio rahoittaisi nykyistä enemmän Metsähallituksen Luontopalveluita, jotta se pystyisi ylläpitämään riittäviä retkeilyn olosuhteita.”
“Toisaalta kunnilla on aivan keskeinen rooli lähiulkoilukohteiden ylläpitäjinä. Lähiulkoilukohteet ovat edullisin tapa edistää kansanterveyttä. Esimerkiksi vuonna 2025 valtio osoitti tukea kuntien ulkoilun olosuhteiden edistämiseen. Tuki oli erittäin suosittu ja toivomme sille jatkoa”, linjaa Könönen.
INFO: Koitajoen alueen retkeilymahdollisuudet
Koitajoen alue sijaitsee Ilomantsissa, Suomen ja manner-EU:n itäisimmän pisteen tuntumassa.
Reitteihin kuuluvat Pirhun kierto (18 km), Tapion Taival (19,4 km) ja Koitajoki-reitti (osin sama kuin Pirhun kierto) (25,8 km). Alueella on myös Suomen itäisin luonnonpuisto, Koivusuon luonnonpuisto.
Välillä Koidanvaaran laavu–Lakonkankaan laavu Koitajoki on erämainen, 27 km pituinen melontajoki.
Lisätiedot:
Marjut Ahokas, kunnanjohtaja
[email protected]
040 104 3101
Panu Könönen, va. toiminnanjohtaja
[email protected]
040 703 6209
Iloksi ihan jokaisen
